Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 27-05-2016 r. – DI/100000/43/451/2016

Dotyczy wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe Prowizji za Sprzedaż w myśl § 2 ust 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998r w sprawie szczegółowych zasad us

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 230

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2015, poz. 121 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stanowisko zawarte we wniosku z dnia 14 kwietnia 2016r. doręczonym dnia 19 kwietnia 2016r. uzupełnionym dnia 16 maja 2016r. przez przedsiębiorcę (…) o wydanie pisemnej interpretacji w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe Prowizji za Sprzedaż w myśl § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r . w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015r. poz. 2236), w sytuacji gdy pracownicy mają prawo do ww. świadczeń w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego – uznaje za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 19 kwietnia 2016 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 maja 2016r. doręczonym dnia 16 maja 2016r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż wnosi o wydanie pisemnej interpretacji zakresu i sposobu zastosowania §2 ust. 1 pkt 24 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe („Rozporządzenie”), a mianowicie czy w świetle §2 ust. 1 pkt 24 Rozporządzenia, Spółka prawidłowo wlicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe prowizje za sprzedaż, w sytuacji, gdy regulamin wynagradzania Spółki stanowi wyraźnie, że wynagrodzenie pracowników obejmujące m.in. prowizje nie są pomniejszane za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, a prowizje te są faktycznie wypłacone w okresach nieobecności (jeżeli pracownik spełni warunki do ich nabycia).

Przedstawiając zaistniały stan faktyczny, przedsiębiorca wskazał, iż zgodnie z §(…) ust.(…) regulaminu wynagradzania Spółki ogłoszonego (…)r. („Regulamin wynagradzania” – zał. 3) pracownikom Departamentu Handlowego Spółki przysługuje prowizja za sprzedaż („Prowizja za Sprzedaż”), której zasady reguluje Regulamin wynagradzania Spółki przewiduje w §(…) ust.(…), że „z uwagi na niepomniejszanie przez Pracodawcę wynagrodzenia wypłaconego Pracownikom w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą o składniki wynagrodzenia obejmujące kwoty prowizji, wyróżnień, nagród (premii uznaniowych) i diet, Pracodawca nie wlicza do podstawy obliczania zasiłków chorobowych i wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą ww. składników wynagradzania”.

Spółka w praktyce wypłaca Prowizję za Sprzedaż, mimo okresów nieobecności pracownika spowodowanych chorobą, jeżeli pracownik spełni warunki do nabycia Prowizji. Nabycie prawa do Prowizji za Sprzedaż zależy między innymi od realizacji sprzedaży, w którą pracownicy Departamentu Handlowego są „istotnie zaangażowani”, co oznacza faktyczne kontakty z klientami skutkujące realizacją umowy sprzedaży z tymi klientami (przeprowadzenie prezentacji handlowej, odbycie z osobą decyzyjną formalnego i konstruktywnego spotkania dotyczącego sprzedaży, odpowiedź na zapytanie/-a ofertowe, itd.; por. Rozdział (…) Polityki Handlowej).

Mimo powyższego, samo spełnienie warunków do Prowizji za Sprzedaż nie wymaga stałej obecności pracownika w pracy – warunki te mogą być wykonane w określonym czasie, nawet kilku tygodni, gdyż są one warunkami stricte handlowymi. Pracownik może je potencjalnie zrealizować w ciągu nieznacznej części okresu prowizyjnego jeżeli np. wynegocjuje kontrakt o znacznej wartości.

W konsekwencji pełnych wypłat Prowizji za Sprzedaż, mimo pojawiających się nieobecności spowodowanych chorobami, Spółka nie wlicza tych Prowizji do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Prowizja za Sprzedaż jest jednak wliczana do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

W związku z powyższym, Spółka powzięła następujące wątpliwości: czy w przypadku, gdy z Regulaminu wynagradzania oraz praktyki obowiązujących w Spółce wynika, że w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz zasiłku chorobowego, pracownik zachowuje prawo do Prowizji za Sprzedaż, a w konsekwencji Prowizje te są mu wypłacane w tych okresach, ale jednocześnie zgodnie z obowiązującym Regulaminem premiowania wymagana jest aktywność pracownika celem uzyskania Prowizji, Spółka prawidłowo nie wlicza tych Prowizji do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Spółka stoi na stanowisku, że wliczanie Prowizji za Sprzedaż do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe mogło nie być zasadne.

Zdaniem wnioskodawcy wynika to z §2 ust. 1 pkt 24 Rozporządzenia, który stanowi, że podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku. Z takim zaś stanem faktycznym (jak opisano w ww. przepisie) mamy do czynienia w nin. sprawie.

Uzupełniając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji spółka wskazała, że Prowizja za Sprzedaż stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; Uprawnienie pracowników Departamentu Handlowego wnioskodawcy do Prowizji za Sprzedaż wynika z obowiązującego u niego regulaminu wynagradzania ogłoszonego (…)r. (§(…) ust.(…) ww. regulaminu) oraz Regulaminu premiowania – (…) Polityka Handlowa.

Uprawnienie pracowników do Prowizji za Sprzedaż w okresie pobierania przez nich wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego wynika z §(…) ust.(…) ww. regulaminu wynagradzania obowiązującego u wnioskodawcy.

Wnioskodawca podkreśla, iż w dotychczasowej praktyce, Prowizje za Sprzedaż były faktycznie wypłacane pracownikom (jeżeli spełnili oni warunki do nabycia tej Prowizji) w okresie pobierania przez nich wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie natomiast z art.83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w. art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Na wstępie podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając inteipretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym pizedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe Prowizji za Sprzedaż w myśl § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r . w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015r. poz. 2236), w sytuacji gdy pracownicy mają prawo do ww. świadczeń w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego uznaje za prawidłowe.

Źródłem istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych jest posiadanie tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami. Ustalenie podstawy wymiaru składek ubezpieczenia społeczne co do zasady możliwe jest więc wyłącznie wówczas gdy dana osoba posiada tytuł do ubezpieczeń lub gdy przychód osiągany przez tę osobę pozostaje w bezpośrednim związku z takim tytułem.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ubezpieczenia społeczne obejmują ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa (ubezpieczenia chorobowe) oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ubezpieczenie wypadkowe).

Z brzmienia przepisu art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie rentowe, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 3.

Zatem, w celu ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe należy sięgać do regulacji zawartej w art, 18 ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe osób będących m.in. pracownikami (art. 6 list. 1 wskazanej ustawy) stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 199ir. o podatku dochodowym od osób fizycznych {Dz. U. z 2012 r,, poz. 307 ze zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

  • przychodów wymienionych w §2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r . w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015, poz. 2236),
  • wynagrodzeń za C2as niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Katalog przychodów nie stanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe został zawarty we wskazanym Rozporządzeniu z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Na mocy przepisu § 2 ust. 1 pkt 24 powołanego rozporządzenia, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Z powyższego przepisu wywieść należy, iż przychody pracownika ze stosunku pracy, które uzyskuje on w okresie pobierania wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jedynie wówczas, gdy problematyka nabycia prawa do tych świadczeń jest uregulowana w przepisach układów zbiorowych pracy lub obowiązujących u pracodawcy przepisach o wynagradzaniu pracowników i jeżeli były one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Powyższe ma zastosowanie również w odniesieniu do skiadek na ubezpieczenie chorobowe. Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe.

Zatem w sytuacji, gdy Prowizja za Sprzedaż będzie stanowiła przychód pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, oraz prawo do tego świadczenia przysługuje pracownikowi w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, zostało zagwarantowane mocą postanowień regulaminu wynagradzania oraz jest wypłacana za okres pobierania tego wynagradzania lub zasiłku, stanowisko wskazujące, iż świadczenia tego nie należy wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe w myśl w § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r., uznać należy za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz